System Informacji Przestrzennej Zamek w Łańcucie

  1. Start
  2. >
  3. Zamek

Zamek

Zamek wraz z Pawilonem Bibliotecznym oraz Oficyną

Czas powstania

hipotetyczny początek XVII w., 1629-1642-autorem projektu założenia palazzo in fortezza był Maciej Tropola.

Przebudowa

1766-1816-etap wielkich przekształceń z fortecy w zespół pałacowo-parkowy. Czasy marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego i Izabelli z Czartoryskich. Architekci: Piotr Aigner, Christian Kamsetzer, Bogumił Zug, Vicenzo Brenna i inni. Rozbudowano Zamek przedłużając w kierunku południowym skrzydło zachodnie, miesczące na I piętrze Wielką Jadalnię. Przy wieży północno-zachodniej wybudowano Pawilon Biblioteczny. Zaprojektowano neogotyckie elewacje Zamku.

1822-1862-własność Alfreda I Potockiego i Józefiny Marii z Czartoryskich. Kontynuacja prac zapoczątkowanych przez Izabellę Lubomirską, prawdopodobnie wg. projektu Piotra Aignera. Ok. 1820-30-dobudowa tarasu przy skrzydle południowym (ukończony ok. 1863 r.) wg. projektu Jana Griesmeyera. Taras nadbudowany w latach 1889-1912 o piętro, w którym umieszczono istniejący dziś Pokój Werandowy.

1889-1912-rozbudowa i modernizacja pałacu za Romana Potockiego i Elżbiety z Radziwiłłów wg. projektów Armanda Bauqué i Alberta Pio. Od strony północno-zachodniej powiększono Pawilon Biblioteczny. Ponownie przedłużono w kierunku południowym skrzydło zachodnie. Od południowego-zachodu nad Wielką Jadalnią nadbudowano piętro rozszerzone nad przejazd bramny, za którym wybudowano wieżę tzw. Kurzą Stopkę. Od południa wybudowano nową, podpiwniczoną parterową Oficynę (Drugi Stół) oraz przylegający do niej od wschodu parterowy korytarz łącznikowy. Budynki te wydzieliły dziedziniec gospodarczy. Zmieniono elewacje z neogotyckich na neobarokowe w stylu francuskim. Zainstalowano centralne ogrzewanie, oświetlenie elektryczne, urządzenia wodno-kanalizacyjne (firma Gramlick, Fritz Sobotka).

Po 1915-kontynuacja prac remontowych we wnętrzach pałacu z inicjatywy Alfreda III Potockiego. Architekci: Tadeusz Stryjeński, Tadeusz Dachowski, Antoni Kunz. 1928-w piwnicach skrzydła zachodniego wybudowano luksusowe łaźnie.

2009-2014-remont dachu, konserwacja pomieszczeń II piętra.

2018-2020-m.in. konserwacja elewacji, łaźni rzymskich, izolacja piwnic.

Rzuty kondygnacji - zamek
wwwmuzeach
Skip to content